HISTORYCZNY REALIZM

Niemal aż do chwili, kiedy los zrządził, że zostaliśmy wraz z Edwardem Baumgartenem powołani na katedrę Immanuela Kanta w Królewcu jako ostatni jego na­stępcy, hołdowałem poglądowi, do którego mogłyby
kogoś zwodniczo nakłonić także wyżej cytowane zda­nia Karola Poppera. Sądziłem mianowicie, że wolno postawić bez dyskusji znak równania pomiędzy tym, co ja nazywałem „aparatem światoobrazu”, Popper zaś percewing apparatus, a pojęciem, które Kant wiąże z określeniem ,,aprioryczne”.Jest to niestety pogląd fałszywy. Dla transcenden­talnego idealisty Kanta nie zachodzi żaden stosunek odpowiedniości pomiędzy rzeczą w sobie — na ogół wymienianą tylko w liczbie pojedynczej — a for­mą, w jakiej dopuszczają do pojawienia się jej w na­szym doświadczeniu nasze aprioryczne formy oglą­du i kategorie myślenia.

Witaj na moim portalu dotyczącym hobby ! Znajdziesz tutaj wiele ciekawych artykułów dotyczących hobby i mojej największej pasji jaką od lat jest modelarstwo. Zapraszam do czytania i komentowania na bieżąco!